Ze života

2019/01/17: Jestli si na něco skutečně nemůžu stěžovat, tak je to výhled z našeho kanclu na přírodovědecké fakultě ELTE. Každé ráno nad a pod nejnovějším budapešťským mostem je jinak kouzelné. Někdy se Rákóczi híd hrdě tyčí nad Dunajem v rudé záři vycházejícího slunce, jindy je až na špičky červených pilonů úplně pozřen ranní mlhou anebo zafoukán sněhem.

2019/01/13: Přiznám se, že mě baví jezdit MHD. Nevím, jestli mám jisté autistické sklony nebo jsem tuto zálibu zdědila po dědovi. Rodinná legenda totiž praví, že kdysi navštívil můj děda Moskvu a během pobytu tam mimojité jezdil metrem sem a tam a snažil se na každé zastávce vystoupit a vyjet na povrch, aby se podíval, jak to tam vypadá. V mém případě je metro už dávno ze hry, protože projet 4 linky nebyl až takový problém. A tak došlo na tramvaje. Trávit víkend objevováním periferních čtvrtí, zahradních měst, panelákových sídlišť i pofidérních zákoutí Budapešťě, kam noha turisty snad v životě nevkročila? Jet hodinu villamosem z konečné na konečnou? Zavítat na významnou zastávku s názvem, co v překladu znamená Centrální jatka? Ano prosím a ještě mnohem více. Nelze nevšimnout slepých kolejí v periferních ulicích, které z půli utopené v asfaltu dávají tušit, že tady kdysi jezdily tramvaje. Po chvíli googlení zle nalézt v hlubinách internetu skutečné skvosty, které odpoví na palčivou otázku, kdy a proč trať zanikla. Mezi takové patří Tram-hiker’s guide to Budapest o historii a současnosti tramvají v maďarské metropoli a ještě k tomu v angličtině! Jsem divná.

2018/12/05: Na akáty lemované Zrínyi utca vedoucí od baziliky k Dunaji je dobrá langošárna, kde je mání langoš se sýrem a česnekem za baťovských 699 Ft (listopad 2018). Výběr je samozřejmě mnohem větší a vede u mě Magyaros (slanina, sýr, zakysaná smetana a cibule) a Budapest (slanina, klobása, šunka, sýr, zakysaná smetana a paprika). Jaké bylo mé překvapení, když v den, kdy začaly na blízkém Szent István tér vánoční trhy, cena všeho šla náležitě nahoru, onen sýrovo-česnekový stál najednou 899 Ft a Magyaros porostl z 899 Ft na 1199 Ft. Byznys je byznys, ale pořád skousnutelnější než turistické ceny na trzích, kde za langoš se sýrem a masem chtěli 2500 Ft a za ten nejobyčejnější „jenom“ o tisícovku méně a zahraniční turisté na ně stejně stáli fronty.

Je to podobné jako s trdelníkem, který, na rozdíl od Prahy a jiných českých měst, kde se trdelník cpe turistům horem dolem s nálepkou „typicky české“, je v Maďarsku více doma než kdekoliv jinde v Evropě. Podle historických pramenů pochází trdelník, maďarsky kürtőskalács (v překladu komínový koláč), ze Sikulska (Székelyföld), maďarsky hovořící etnické oblasti ležící v současném Rumunsku. Tuto 20 cm dlouhou a 5 cm šikorou sladkou rouru o několika příchutích od lískooříškové, přes vanikovou, kokosovou, čokoládovou až po skořicocou, dostanete na vánočním trhu za 1200 Ft. Přitom stačí jít o kus dál z přelidněného centra a rozhlédout se kolem sebe. Některé stánky u křižovatek nabízí stejně velký trdelník za skutečně lidovou cenu: 350 Ft u zastávky žlutého metra Bajcsy Zsilinszky út a v boudě přímo před nádražím Nyugati dokonce za 320 Ft.